Pisanki kurze
Pisanki ręcznie malowane
Pisanki w naszym katalogu są tworzone na podkładach drewnianych w rozmiarze kurzego jajka. Rozmiarowo – klasyczne pisanki.
Mamy ponad setkę wzorów, wiele z nich, to stałe pozycje. Co roku tworzone są nowe projekty pisanek. Co seozn pojawiają się także krótkie, jendorazowe unikalne serie.
Wzory pisanek
Mamy regionalne tradycyjne wzory, pisanki z wzorami kwiatów, zwierząt, symboli wielkanocnych, przepiękne wzory z krajobrazami, wzory abstrakcyjne i geometryczne, artystyczne eksperymenty, a także pisanki projektowane z myślą o dzieciach.
Każda pisanka ozdabiana jest ręcznie, zatem nawet egzemplarze z jednego wzoru będą się od siebie różnić niuansami.
Piękna ozdoba i niezapomniany efekt na stole wielkanocnym.
W tworzeniu pisanek mamy już ponad 30 letnie doświadczenie.
Zobacz także pisanki z logo >>
Historia pisanki
Barwienie pisanek
Najstarsza metoda barwienia jajek to gotowanie ich w barwnym wywarze. Dawniej do tego celu używano wyłącznie roślinnych barwników, co również dziś polecamy – metoda całkowicie ekologiczna i zarazem ciekawe doświadczenie.
Gama kolorów, jakie możemy uzyskać, wcale nie jest mała:
- brązowy (rudy): łupiny cebuli
- czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego
- żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka
- fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy
- zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka
- różowy: sok z buraka
Rodzaje pisanek
Świąteczne pisanki, a właściwie świateczne jajka, mają różne nazwy w zależności od techniki zdobienia:
- Drapanki – powstają przez drapanie ostrym narzędziem zabarwionej skorupki jajka;
- Kraszanki (zwane też malowankami lub byczkami) powstają przez gotowanie jajka w barwnym wywarze, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych.
- Pisanki zdobione różnobarwnymi deseniami. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek. Dziś mamy do tego specjalne narzędzia, tak zwane kistki.
- Oklejanki (naklejanki) są przyozdobione naturalnymi materiałąmi, takimi jak sitowie, płatki bzu, skrawki kolorowego, błyszczącego papieru, tkanin, również nicią lub włóczką wełnianą itp.
- Nalepianki – popularne zwłaszcza w dawnym województwie krakowskim i w okolicach Łowicza. Jajka ozdabia się różnobarwnymi wycinankami z papieru.
- Ażurki – pisanki ażurowe – są wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Technika wymagająca wielkiej precyzji i wyczucia. Delikatna skorupka jajka jest nawiercana, wycianana, szlifowana i poddawana innym zabiegom, mającym na celu stworzenie z niej pięknej ażurowej koronki.
Do własnoręcznego zdobienia
W naszej ofercie znajdują się także mniej wymagające jajka drewniane do własnoręcznego zdobienia, gładkie lub z naszkicowanym wzorem, osadzone na patyczku, malowane podkładem lub naturalne. Drewniane jajka można ozdabiać w dowolny sposób: malować farbami akrylowymi, temperami, emulsyjnymi, obklejać cekinami i innymi materiałami, brokatem, papierem kolorowym. Jedyny rodzaj barwienia, jakiego nie polecamy – to gotowanie
Nasze pisanki
- Zagrały w reklamie Heyah, wypadając masowo z autobusu i tocząc się po ulicach w roku 2007
- Zagościły w Kancelarii Prezydenta RP w roku 2014.
- A także trafiły do rąk klientów firm takich jak Tauron Polska Energia, Polfa, Agora, Polski Cukier, Bank Nordea i wielu, wielu innych.
Zapraszamy na zakupy!