Pisanki na wydmuszkach – jak malować

Jak przygotować wydmuszkę do stworzenia pisanki

Wydmuszkę trzeba zdezynfekować wewnątrz, zmyć połyskliwą wierzchnią powłoczkę myjąc szczoteczką zanurzoną w occie. Te zabiegi mają zapobiec rozwojowi mikroorganizmów i niszczenia pisanki, a mycie z zenątrz przygotowuje powierzchnię do przyjęcia wosku i barwników.

Narzędzia do malowania pisanki

Pisanie woskiem odbywa się za pomocą przyżądu zwanego „kistką” zwaną tak zapewne dlatego, że przypomina kształtem przyrząd do czyszczenia końskich kopyt o tej nazwie (w językach słowiańskich) nie mający jednak nic wspólnego z pisaczkiem do wosku.

Kistki pierwotnie zrobione były z kawałka metalu na patyku i podgrzewane nad świeczką. W przypadku braku kistki używano szpilki na patyczku.

Stąd charakterystyczne wzory składające się z krótkich chlapnięć, rwanych kreseczek, kropeczek – wszystko po to żeby zdążyć nałożyć zanim zastygnie.

Obecnie dostępne elektryczne kistki, pozwalają pięknie ciągnąć długie kreski o różnej grubości, praktyczne bez ograniczeń.

Materiały do malowania pisanki

Wosk pszczeli

Wosk szczeli jest najlepszy ze względu na swoją lepkość i doskonałą przez to przyczepność do podłoża, a także dość wysoką temperaturę topnienia – wosk nie zejdzie przy przypadkowym ogrzaniu.

Parafina

Do malowania parafiną doskonale nadaje się pędzel – ciekawie wychodzą chlapanki, wypełnienia konturów. Parafina jest jednak delikatna i często odchodzi ze skorupki przy wielokrotnym zanurzaniu w barwniku. O szczotkowaniu powierzchni pisanki w jej przypadku nie ma mowy, a to jest potrzebne np. kiedy trawi się powierzchnię kwasem. Ale zdecydowanie ma zalety.

Wzory na pisanki

Wzór, jakim chcemy ozdobić pisanki, warto rozrysować na kartce wcześniej i zaplanować kolory, szczególnie, jeśli planujemy stworzyć pisanki typu ukraińskiego – o geometrycznych, powtzarzających się elementach.

Wzór na jajko lub wydmuszkę najpierw trzeba nanieść ołówkiem – cały wzór lub tylko wprowadzić podziały geometryczne – połowa,ćwiartki lub wiecej części, które pomogą w pisaniu woskiem.

Bez tego wzór nigdy nie wygląda dobrze, chyba, że jest to artystyczna abstrakcja bez  regularnych podziałów. Ale nawet wtedy warto zaznaczyć sobie połowy pisanki, bo błędy w ruchu reką skutkują ponownym, bardzo dokładnym myciem detergentem, a i tak nie zawsze potem skorupka przyjmuje barwnik w tym miejscu – praktycznie jest stracona dla tej technologii zdobienia.

Barwniki do pisanek

Zasada barwienia pisanek

Do barwników można wkładać jajko wielokrotnie, przedtem zatkać trzeba dziurę w wydmuszce woskowym korkiem.

Najpierw jajo jest w najjaśniejszym barwniku, potem wkłądamy pisankę do coraz ciemniejszych kolorów według schematu: czysta skorupa +wosk- do żółtego, żólte+wosk- do pomarańczu, itd aż do ciemnej czerwieni.

Jednak jak pisanka jest całe czerwona, a my chcemy zielone listki, to wkłądamy pisankę do domestosa i w ten sposób uzyskujemy białą skorupkę z powrotem pod zimne kolory, np. zielone, niebieskie, a pod woskiem zostaje bezpiecznie wszystko to, co namalowaliśmy wcześniej.

Po skończonej pracy malarskiej, suszarką do włosów rozgrzewamy wosk i pozwalamy mu spłynąć delikatnie odsączając nadmiar ręcznikiem kuchennym.
Na gotową pisankę nakładamy werniks poliuretanowy lub zabezpieczamy pisankę tłuszczem – olejem, masłem i pisanka gotowa.

Rodzaje barwników

Wsadzamy jajo na chwilę – im dłużej, tym intensywniej się zabarwi. Po zawoskowaniu części zabarwionej już powierzchni  skorupki można z powrotem wszystko oczyścić do białego i jeszcze raz zacząć barwić w innych kolorach.

Podsumowanie

  1. najlepiej wychodzą zaprojektowane wcześniej wzory
  2. bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni jajka
  3. staranny podział geometryczny skorupki zrobiony ołówkiem, odmierzony za pomocą centymetra krawieckiego
  4. jajko podczas barwienia nie powinno dotykać naczynia, bo będą w tym miejscu jaśniejsze plamy – najlepiej trzymać jajko w woreczku strunowym
  5. wosk zdejmować z gotowego jajka suszarką do włosów, nie pocierać niczym, odsączać nadmiar
  6. za pierwszym razem nie wychodzi :))

 

 

Comments are closed.