Techniki zdobienia pisanek

Pisanki zdobione techniką batiku

Na jajko lub wydmuszkę nanosi się ‚pisadełkiem’ roztopiony pszczeli wosk. Kiedyś używano do zdobienia pisanek kistki – specjalnego cieniutkiego lejka, którym pisało się wzór na skorupce ugotowanego na twardo jajka lub wydmuszce. My z powodzeniem możemy poradzić sobie narzędziem zrobionym ze szpilki wbitej w patyczek. Łebek od szpilki zanurza się w roztopionym wosku palącej się świecy i nim delikatnie pisze szlaczek. Wosk bardzo szybko zastyga, najlepiej jest więc malować drobnymi kreseczkami. Gdy cały ornament zastygnie, jajko zanurzamy w letnim barwniku. Po zafarbowaniu i wysuszeniu wosk ściera się delikatnie.

Pisanki – kraszanki (zwane też byczkami)

Kraszanki to jajka zafarbowane na jednolity kolor, bez żadnych ozdób. Cała sztuka robienia kraszanek polega na tym, by stworzyć jak najwięcej jajek w różnych barwach i odcieniach. Technikę tę stosować można zarówno dla jaj, jak i wydmuszek, pamiętając jednak o tym by zakleić woskiem otwory w tych ostatnich.

Pisanki zdobione techniką rytowniczą

Tę metodę można stosować na jednobarwnych kraszankach ryjąc na nich delikatnie ostrym narzędziem jasny wzór. Można też na ‚czystych’ jajkach wydrapać ornament, a następnie zafarbować. Wtedy drapany wzór wyjdzie nieco ciemniejszy niż reszta skorupki.

Pisanki z sitowia i skrawków włóczki

Wydmuszkę obkleja się ściśle rdzeniem z sitowia (tzw. duszą) i kolorowymi kawałkami wełny tworząc wypukły barwny wzorek.
Gotowe pisanki (za wyjątkiem tych obklejanych) smarujemy cienką warstwą oliwy by ładnie błyszczały w wielkanocnym koszyczku.

Comments are closed.